Temat retrospektywy był przez nas podejmowany już kilkukrotnie, zatem jeśli regularnie wracasz na nasz blog, to wiesz już jak skutecznie przeprowadzić to spotkanie i jakich błędów unikać. Jeśli jesteś tu pierwszy raz, to tuż pod wstępem odsyłam do materiału do nadrobienia ;). Dziś chcę pokazać pomysły na retrospektywę, które posiadają swoje szablony w Miro.

Dlaczego szablony w Miro?

Od lat jestem fanką tablic wirtualnych czy też narzędzi wprost dedykowanych do retrospektyw. Umożliwiają one skuteczną inspekcję działań zespołów zdalnych – są pewnego rodzaju substytutem pokoju i tradycyjnych karteczek, zwykłego zegarka, czy tablicy i markera. Od dłuższego czasu Miro udostępnia szablony – swoje i niezależnych twórców – do przeprowadzania spotkań wirtualnych, a wśród nich znajdują się właśnie te do retrospektyw. Przyznaję, że zwykle modyfikuję szablony pod siebie, choć w większości przypadków można je użyć od razu. Idzie za tym oszczędność czasu i szersza gama pomysłów!

Jak skorzystać z szablonu?

Aby skorzystać z proponowanych przeze mnie szablonów na Miro, możesz wykonać jeden z dwóch kroków (w obu przypadkach najpierw zaloguj się na swoje konto).

  1. Kliknij w link przy wybranej propozycji i wybierz “Use blank template” – utworzysz nową tablicę w Miro z wstawionym szablonem.
  2. Wejdź na swoje konto, utwórz nową tablicę lub otwórz istniejącą, w lewym menu kliknij przycisk “templates” i wpisz nazwę techniki w wyszukiwarce.

Poza wskazanymi przeze mnie, znajdziesz tam inne gotowe do użycia układy – zachęcam do samodzielnych poszukiwań! 🙂 A poniżej, krótkie wprowadzenie do szablonów od Miro.

Sailboat

Jedna z popularniejszych metafor pokazująca zespół jako łódkę. Najczęściej rozważa się ostatnią iterację pod kątem 4 czynników:

  • Co popycha nas do przodu (żagiel, wiatr)?
  • Co sprawia, że czujemy się dobrze (słońce, pogoda)?
  • Co nas powstrzymuje lub blokuje (kotwica)?
  • Jakie widzimy ryzyka (góra lodowa, mielizna, skały)?

Lubię tę technikę, bo jest prosta i pokrywa najważniejsze elementy pracy zespołu. Pozwala też zwizualizować sobie całość w fajnym i przyjemnym stylu! Czasami lubię dodać tu jakąś wyspę, palmy, ląd, które symbolizują cel jaki chcemy osiągnąć.

⭐️ Link do szablonu ⭐️

Quick Retrospective

Jak sama nazwa wskazuje, jest to prosta i szybka forma retro. Bez większego tła czy metafory zespół mierzy się z czterema kategoriami:

  • Continue (co powinniśmy kontynuować w naszej pracy)
  • Stop (co należy przestać stosować)
  • Invent (co możemy robić inaczej)
  • Act (co powinniśmy zrobić w kolejnym kroku)

Takie ułożenie retrospektywy pozwala na dowolne manipulowanie kategoriami. Można zmienić je na przykład na: Start, Stop, Continue, Kudos albo Good, Bad, Improve, Actions.

⭐️ Link do szablonu ⭐️

Stinky Fish

Retrospektywa czasami będzie narzędziem do odsłonięcia “słonia w pokoju”, albo wsparcia zespołu w otworzeniu się na coś, co wymaga poprawy. W tym właśnie może pomóc kolejny szablon. Fajny pod względem wizualnym, ale też ciekawy w użyciu, bo przedstawia zupełne inne podejście do tematu – tu nie szukamy dobrych spraw, a tych co wymagają naszej uwagi i poprawy. Tytułowa Stinky Fish to nic innego jak temat który przeszkadza (tak samo jak śmierdząca ryba). Retro polega na tym, by ten temat wyciągnąć na wierzch i o nim porozmawiać.

pomysły na retrospektywę

Szablon posiada bardzo ciekawe wytłumaczenie propozycji facylitacji spotkania, ale nie stoi nic na przeszkodzie by dopasować je pod potrzeby zespołu.

⭐️ Link do szablonu ⭐️

The Team Canvas

Kolejny szablon retrospektywy jest bardziej rozbudowany i szczegółowy, ale uważam go za warty uwagi, a także za taki, który warto powtarzać raz na jakiś czas w zespole. The Team Canvas pomaga zespołowi określić swoją tożsamość, zbadać mocne i słabe strony, elementy do poprawy, wartości, cele czy panujące wśród jego członków zasady. Zdecydowanie ten format retro nie jest szybki i krótki, ale daje bardzo ciekawe efekty. Nie od dziś wiadomo, że kluczem do sukcesu jest dobry, zgrany i współpracujący ze sobą zespół, a takie ćwiczenie na pewno będzie wsparciem na drodze do tych cech.

⭐️ Link do szablonu ⭐️

Mood Check In

Rozmowa o samopoczuciu po Sprincie może być ciekawym pomysłem na retrospektywę. Nie kreujemy tu karteczek z pomysłami, a jedynie ustawiamy się w jednej z czterech ćwiartek obrazującej nastrój. Warto zadbać o przypomnienie najważniejszych wydarzeń z poprzednich tygodni, a po podzieleniu się członków odczuciami zapewnić przestrzeń do wartościowych dyskusji. Przy odpowiedniej facylitacji spotkania można zakończyć je ciekawą dyskusją i usprawnieniami do wdrożenia.

⭐️ Link do szablonu ⭐️

Podsumowanie

Mam nadzieję, że jeśli jesteś tu bo szukasz czegoś na kolejne retro, to właśnie znalazłeś/aś coś dla siebie! Pamiętaj jednak, że poza szablonami i fajną oprawą graficzną warto zadbać o właściwą facylitację spotkania. W tym celu zachęcam Cię do przeglądu artykułów na ten temat z naszego bloga i życzę owocnych retrospektyw!