Konferencje tuż obok Meetupów są coraz popularniejszą formą szerzenia wiedzy. W Polsce mamy ich całą gamę: Agile By Example, Perspektywy Women in Tech Summit, DevFest czy wspomniana w tytule wrocławska konferencja Agile on the Boat. Jest ona organizowana przez Fundację Zwinność i ma za sobą już 3 edycje. Jak piszą sami organizatorzy, konferencję wyróżnia praktyczna warsztatowa forma, co pozwala określić ją jako unikatową na skalę Polski. Dzięki takiemu podejściu uczestnicy konferencji są w stanie nie tylko poznać teorię dotyczącą wybranego zagadnienia, ale i przećwiczyć je w praktyce. Tak się składa, że miałyśmy okazję być prelegentkami na tegorocznej edycji, podczas której przeprowadziłyśmy warsztat – Od ogółu do szczegółu – czyli jak efektywnie budować MVP produktu”.

Agile on the Boat było podzielone na trzy ścieżki: Zwinny Produkt, Zwinny Zespół, Zwinna Organizacja. W każdej z nich odbyły się po trzy warsztaty związane z daną tematyką. Można było dowiedzieć się m.in.:

  • czym jest Design Thinking dzięki Justynie Pindel (współzałożycielce Agile Book Club),
  • znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak wspierać zespół w trudnych rozmowach? – dzieki Tomkowi Feliksikowi i Piotrkowi Wieczerzakowi, którzy poruszyli temat z wykorzystaniem NVC (Nonviolent Communication),
  • Czy zgłębić temat zmiany organizacji poprzez cele w ramach Wildly Important Goals, czyli warsztatu przeprowadzonego przez Magdalenę Firlit.

O tym jak to się stało, że wystąpiłyśmy na konferencji, o naszych przygotowaniach, samym warsztacie oraz o opinii uczestników możecie przeczytać poniżej! Zapraszam do lektury 🙂 

Nasze przygotowania do Agile on the Boat

Pomysł wystąpienia pojawił się już w styczniu, kiedy też zaczęłyśmy pracę nad Agile Hunters. Tu ponownie Basia była inicjatorem i motorem napędowym operacji. Spotkałyśmy się kilka razy na kawie i stworzyłyśmy wizję naszego warsztatu – “Od ogółu do szczegółu – czyli jak efektywnie budować MVP produktu”. Następnie przygotowałyśmy konspekt, zgodnie z wymogami organizatorów, co wcale nie było takie łatwe. Chciałyśmy dokładnie przewidzieć, która część zajmie ile czasu, gdzie będzie miejsce na pytania i ile może się ich pojawić. Napisałyśmy, wysłałyśmy i dostałyśmy się! 

Skłamałabym mówiąc, że przygotowania wystartowały w marcu, czyli zaraz po otrzymaniu decyzji. Ale już połowa kwietnia okazała się łaskawa i udało się nam usiąść do budowania koncepcji warsztatu w szczegółowej odsłonie. Po majówce wystartowałyśmy z ostatnią fazą przygotowań, czyli stworzeniem materiałów dla uczestników. Nasz sobotni poranek wyglądał wtedy tak:

agile on the boat

Jak było?

Śmiało mogę powiedzieć, że z pewnością było emocjonująco i zdecydowanie za krótko. Ale do rzeczy! Sam warsztat był podzielony na cztery główne części:

agile on the boat

I – Kontrakt

Ustalenie wspólnych zasad postępowania – nawet na krótkim spotkaniu, pozwala to poznać oczekiwania względem organizatorów i uczestników. Mieliśmy przed sobą 2 godziny intensywnej pracy więc zbudowanie kontraktu dla naszej grupy warsztatowej miało na celu zapewnienie każdemu takiej samej przestrzeni do pracy i zbudowanie komfortowej, bezpiecznej atmosfery. 

II – Product Canvas i Persony

Product Canvas to niezwykle proste, a zarazem bardzo skuteczne narzędzie wspierające tworzenie produktu. Buduje się go po to, by zidentyfikować wymagania, zebrać idee i wykreować wizję na początku procesu wytwarzania produktu. Z jego użyciem łatwo można zdefiniować grupę docelową, najważniejsze funkcje i określić UX, stawiając odbiorcę produktu w centrum uwagi. Wg Romana Pichlera, Product Canvas może nawet zastąpić tradycyjny Product Backlog. Na warsztacie skupiłyśmy się na spojrzeniu na to narzędzie jako punkt startu do określenia potrzeb i wizji produktu. Razem z grupą warsztatową tworzyliśmy portal dla psychologów realizując tym samym pomysł jednej z uczestniczek. Po zbudowaniu canvasu dobraliśmy Persony, których potrzeby chcieliśmy zaspokoić. 

III – Event Storming

Event Storming jest metodą wymyśloną przez Alberto Brandolini (udało nam się go spotkać na Agile by Example!) do szybkiego odkrywania, analizy i modelowania złożonych domen i problemów. Na warsztatach wykorzystaliśmy Event Storming w celu poznania domeny produktu i uszczegółowienia funkcjonalności portalu. Ze względu na ograniczenie czasowe przeprowadziliśmy uproszczoną wersję, tak, aby uczestnicy mogli poznać jej ogólną ideę i złapać przysłowiowego bakcyla. Wynikiem sesji miało być wygenerowanie agregatów, z których korzystaliśmy w późniejszej części spotkania. 

IV – określenie MVP

Do określenia MVP (Minimum Viable Product) wykorzystaliśmy metodę MoSCoW. Wspomniane wcześniej agregaty umieściliśmy na wykresie przypisując je do odpowiednich kategorii: Must have, Should have, Could have, Won’t have. 

agile on the boat

Feedback od uczestników Agile on the Boat

Feedback okazał się dla nas pozytywnym docenieniem pracy i energii jakie włożyłyśmy w przygotowanie warsztatu. Chociaż obie z Basia niejednokrotnie miałyśmy okazję prowadzić podobne sesje, nigdy wcześniej nie prowadziłyśmy tak dużej grupy uczestników. Aż dwadzieścia pięć osób, które zdecydowały się wziąć udział w naszym warsztacie wyszło z niego zadowolone! Poniżej kilka cytatów z wypowiedzi: 

  • merytorycznie, z agendą, świetna moderacja, kontrakt spotkania, jest jeden minus: za krótko :);
  • trenerzy dobrze przygotowani, świetnie przekazali wiedzę;
  • dobra energia, dużo ćwiczeń, zastosowanie w praktyce; brawo!;
  • fajna energia, przygotowane materiały, przemyślany scenariusz, wiedza wynikająca z doświadczenia;
  • mało miejsca na drążenie i dyskutowanie.

Dziękujemy! 

Bardzo miło wspominamy to doświadczenie i z pewnością jeszcze nie raz pojawimy się na Agile on the Boat i mamy nadzieję, że nie tylko jako uczestniczki :). 

Gdybyście chcieli sprawdzić jak wyglądała cała impreza, a nie tylko nasz warsztat to zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji przygotowanej przez Organizatorów:

Tymczasem chciałybyśmy zaprosić Was na kolejne wydarzenie organizowane przez Fundację Zwinność – tym razem w ramach Agile Wrocław. Już 9.12 w ramach wieczornego spotkania wyjaśnimy pojęcie estymacji i w praktyczny sposób pokażemy jak wykorzystywać Team Estimation Game – więcej informacji będziecie mogli znaleźć już wkrótce na stronie Meetup.com.