Daily Scrum, codzienny Scrum, Daily – tak zwykle nazywamy w środowisku zwinnym codzienne, piętnastominutowe spotkanie Zespołu Deweloperskiego, na którym… No właśnie! Co dzieje się na tym spotkaniu? Jakie są wskazania twórców do jego przeprowadzania? I po co tam Scrum Master?! W dalszej części postaram się opowiedzieć o tym co mówi teoria i jak w praktyce się to sprawdza. 

Daily Scrum wg Scrum Guide

Ile trwa i kiedy się odbywa?

Codzienne spotkanie Zespołu Deweloperskiego trwa maksymalnie 15 minut i odbywa się każdego dnia Sprintu. Określony jest maksymalny czas trwania, bo gdy osiągniemy cel spotkania wcześniej, warto nie przeciągać i przejść do dalszych działań. Gdyby zdarzyło się, że wychodzimy poza czas, należy przerwać dyskusję i dokończyć je w ramach nowego spotkania. Takie podejście pomaga w utrzymaniu skupienia na celu zamiast koncentrowania się na pozostałych, z pewnością ważnych, tematach czekających na omówienie. Utrzymywanie tego samego miejsca spotkania i tej samej godziny każdego dnia zmniejsza skomplikowanie i zapewnia pewnego rodzaju stałą w procesie.

źródło: internet

Jaki jest cel spotkania i kto w nim uczestniczy?

Celem Daily Scruma jest sprawdzenie w jakim miejscu realizacji Celu Sprintu jesteśmy. Tej rewizji dokonują uczestnicy – czyli Zespół Deweloperski, planując jednocześnie co będą robić przez kolejne 24h. Dzięki codziennemu zadawaniu pytania “gdzie jesteśmy?”, Zespół określa prawdopodobieństwo spełnienia Celu Sprintu, pozwalając tym samym na szybszą adaptację do sytuacji. 

Scrum Master jest na spotkaniu tylko po to, by wesprzeć członków zespołu. W razie potrzeby może pomóc usunąć przeszkody lub utrzymać czas spotkania. Gdyby w spotkaniu brały udział inne osoby, np. Product Owner czy interesariusze, Scrum Master zapewnia, że nie zakłócają one jego przebiegu. Robi to głównie poprzez edukowanie i pilnowanie by nie wchodziły one w dyskusję z zespołem.

Kto jest odpowiedzialny za przebieg spotkania?

Scrum Master zapewnia, że Zespół Deweloperski spotkał się i omówił najważniejsze dla Celu Sprintu zadania. Za przebieg zaś odpowiada sam Zespół. Najlepsze efekty osiągają grupy, które nie boją się eksperymentować i testują różne formy rozmowy. Sprawdzają różne techniki inspekcji i wybierają tą, która jest najbardziej skuteczna w sprawdzaniu stanu działań w kierunku spełnienia założeń. 

Jak wygląda takie spotkanie?

Struktura spotkania zależy od Zespołu Deweloperskiego. Nie ma jednego utartego schematu (o zmianach w tym obszarze przeczytasz w artykule Patrycji o zmianach w Scrum Guide), gdyż każdy zespół musi wypracować własne sposoby skupienia na dostarczaniu wartości i Celu Sprintu. Scrum Guide wskazuje, że niektóre z zespołów posługują się tzw. trzema pytaniami: 

1. Co z mojej wczorajszej pracy pomogło Zespołowi Deweloperskiemu osiągnąć Cel Sprintu?
2. Co zrobię dziś by pomóc Zespołowi osiągnąć Cel Sprintu?
3. Czy widzę przeszkody, które zatrzymują mnie lub Zespół Deweloperski przed osiągnięciem Celu Sprintu?

Jakie korzyści daje Codzienny Scrum?

Codzienne spotkanie to okazja do inspekcji i adaptacji w obszarze Celu Sprintu, a także szkoła samoorganizacji. To podczas tych 15 minut zespół organizuje swoją pracę i dostarcza sobie wzajemnie kolejnych informacji wzmacniających zrozumienie pracy jaką aktualnie wykonuje. Każdy członek może wtedy poczuć wartość wspólnej pracy, komunikacji i szybkiego podejmowania decyzji.   

Gdy teoria spotyka się z praktyką

Czytając Scrum Guide, można sobie wyobrazić, że nie ma w tym spotkaniu nic trudnego, a mając je tak szczegółowo opisane, przecież nie może się nie udać. A jednak! W praktyce Zespoły Deweloperskie mają z nim sporo problemów. Wynikają one głównie z braku zrozumienia, czy nie trzymania się zasad, a każdy z nich jest do usunięcia i to w krótkim czasie. 

Zespół nie chce mieć Daily Scrumów

Ten problem najczęściej dotyka zarówno początkujące jak i już doświadczone zespoły. Dlaczego akurat te? Ci pierwsi nie rozumieją po co jest to spotkanie, a drudzy czują się na tyle pewni w swej pracy, że nie zauważają, że ta pewność płynie m.in. z posiadania codziennych spotkań. 

W każdym przypadku należy pracować z Zespołem Deweloperskim w kierunku zrozumienia po co jest te 15 minut i co z niego wynika. Najtrudniejsze jest zrozumienie celu i odpowiedź na pytanie “po co to robimy?”.

Częsty argument to “Przecież siedzimy obok siebie, możemy zawsze pogadać”. Pytanie, jakie można zadać, to jak często zespół w całości, bez Codziennego Scruma rozmawia o celu sprintu? Zachęcam do eksperymentowania i pokazywania członkom teamu jak wyglądałby Sprint bez Daily!

źródło: internet

Daily Scrum przeobraża się w raportowanie Scrum Masterowi

W takiej sytuacji, Daily Scrum jest typową “odpytką” i każdy “spowiada się” z tego co zrobił poprzedniego dnia, a także co zamierza wykonać w kolejnych 24h. Po przejściu takiej rundy odpowiedzi spotkanie kończy się. Następuje całkowite zagubienie celu, nie ma przestrzeni na rozmowę o Celu Sprintu, na sprawdzenie jakie zespół zrobił postępy i czy Cel nadal jest w zasięgu. W takim układzie najczęściej członkowie patrzą na Scrum Mastera lub inną osobę – np. seniora czy lidera. 

Jak sobie z tym poradzić? Ponownie na scenę powinna wkroczyć edukacja. Scrum Master może zainicjować dyskusję o wartości takiego spotkania, jego celach i tego po co wszyscy w nim uczestniczą. Warto wtedy zachęcić Zespół Deweloperski do przyjęcia innej formuły, wypracowanej przez nich samych. Czasami sprawdza się też zniknięcie wspomnianych liderów czy SMa z Daily.

Spotkanie przeciąga się i trwa dłużej niż 15 minut

Gdy dyskusje zboczą z torów właściwych dla rozmowy o Celu Sprintu, spotkanie przeobraża się w ciąg różnych dyskusji. Wtedy niezaangażowani członkowie marnują swój czas, a cel spotkania nie zostaje osiągnięty. 

Przeciągające się codzienne spotkania nie powinny być normą, a o utrzymanie 15 minut dba Scrum Master. Robi to przede wszystkim edukując zespół jak nie odbiegać od celu czy ustalonej formuły. Jak nie wchodzić w głębokie rozważania i czy planować rozmowy na później. Czasami potrzeba tu określenia twardych zasad, sygnałów jakie wskażą, że to nie miejsce i czas lub ponownej rewizji tego, jak spotkanie w danym zespole wygląda. 

Podsumowanie

Z pozoru niewielkie zdarzenie Scrumowe, ale jakże istotne i wartościowe. Daily Scrum to często niedoceniany element procesu, dlatego rolą każdego Scrum Mastera jest praca z Zespołem nad jego prawidłowym zrozumieniem i docenieniem. Poprzez małe akcje i niewielkie kroki w kierunku Celu Sprintu nie jeden produkt został z sukcesem pokazany światu!


Sprawdź nasze poprzednie wpisy: