W artykule Jak zostać Scrum Masterem? napisałyśmy, że certyfikaty nie są konieczne do bycia przywódcą służebnym zespołu – i to nadal prawda! Często służą nam za dodatkowe potwierdzenie wiedzy zdobytej w praktyce lub posiadanie podstaw teoretycznych do dalszej pracy. W tym tekście podpowiemy jak uczyć się i jak zdać egzamin PSM i pozostałe oraz jak przekuć wiedzę zdobytą w praktyce na certyfikat i nie tylko! 

Jak zdać egzamin PSM I, PSPO I i CSM?

Egzaminy PSM I, PSPO I i CSM nie należą do najłatwiejszych! Jeśli myślisz o zdobyciu jednego z tych certyfikatów, polecamy lekturę Przewodnika po Scrumie i nasze testy. Ta para, przy odpowiednim poświeceniu czasu wystarczy do opanowania materiału teoretycznego wchodzącego w zakres docelowych egzaminów.

Dla osób nieposiadających doświadczenia w pracy w Scrumie przyda się także lektura książek opisujących przykłady użycia, filmy tworzone przez praktyków i posty omawiające szczegółowo poszczególne przypadki. Praktycy z zapleczem pracy z Zespołami Scrumowymi powinni solidnie odświeżyć wiedzę z Przewodnika. 

Jednym z ważniejszych punktów na mapie nauki są testy praktyczne. Pozwalają one na ćwiczenie odpowiadania na pytania, często nieoczywiste i wymagające dokładnego wczytania się. Wielokrotne przejście takich zbiorów pytań pozwala na inne spojrzenie na treści Przewodnika i szybkie podejmowanie decyzji – co w przypadku egzaminów jest bardzo istotne.

Przewodnik po Scrumie

Absolutną podstawą jest kilkukrotne przeczytanie Przewodnika po Scrumie. Powinno to być minimum 3 razy w języku ojczystym i 3 w j. angielskim. Dlaczego tyle razy? Bo każde kolejne podejście pozwala na odkrycie czegoś nowego lub wyłapanie z pozoru nieistotnych szczegółów, które na egzaminie będą decydować o poprawności odpowiedzi. Masz siłę i chęci na więcej powtórzeń? Tym lepiej dla Ciebie! 

Podczas czytania koniecznie zaznaczaj sobie najważniejsze lub najtrudniejsze do zapamiętania kwestie. Gdy czegoś nie zrozumiesz, szukaj w internecie odpowiedzi na jego sens i zasadność. Takie podejście ułatwi Ci rozwiązanie pytań sytuacyjnych. 

Czy to wystarczy? Tak, jeśli dobrze przyswoisz wiedzę z Przewodnika, nie będzie problemu z egzaminem. Warto jednak rozwiązać testy próbne, aby mieć pewność, że umiesz przelać wiedzę na pytania zadane w nieoczywisty sposób. 

Testy praktyczne

Gdy już masz wiedzę teoretyczną, koniecznie rozwiąż testy praktyczne. Oswoisz się dzięki nim z typem pytań występujących w prawdziwym egzaminie. Dowiesz się też czy wiesz już wystarczająco dużo i czy posługujesz się zdobytą wiedzą na tyle dobrze, by nie dać się zwieść podchwytliwym pytaniom.

Zdecydowanie polecamy przykładowe pytania na stronie scrum.org i nasz autorski kurs na Udemy

Wyjaśniamy dlaczego testy praktyczne są efektywne w nauce:

  • Przewodnik po Scrumie to zaledwie kilkanaście stron, jednak wiedza na nich zawarta wymaga zrozumienia, a nie tylko zapamiętania. Pytania w naszych testach pomagają na przećwiczenie teorii w kontekście prawdziwych projektów i sytuacji.
  • Wyjaśnienia do pytań pozwalają zrozumieć treści Przewodnika, co przekłada się bezpośrednio na swobodę posługiwania się zdobytą wiedzą w praktyce i w przypadku trudnych hipotetycznych sytuacji na egzaminie.
  • Testy możesz wykonywać wiele razy, odświeżać wiedzę i sprawdzać jak Twoje zrozumienie Przewodnika pogłębia się w procesie nauki.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do kursu po dobrej cenie – napisz do nas! Dla czytelników zawsze znajdziemy rabat :).

Gotowi do egzaminu?

Jeśli czujesz, że znasz Przewodnik po Scrumie doskonale, a testy przechodzisz bezbłędnie, to nie pozostało Ci nic innego jak rozpocząć egzamin! 

Jeśli szukasz pogłębienia tematów z Przewodnika, zajrzyj na poniższe posty:

Gdy jednak chcesz skorzystać z praktycznego podejścia, zachęcamy Cię do wzięcia udziału w naszym autorskim szkoleniu – Doskonały Scrum Master!

scrum master

Życzymy powodzenia!


Sprawdź nasze poprzednie wpisy: