Egzamin PSPO I zdawałam będąc jeszcze Scrum Masterem. Dlaczego? Bycie nim pokazało mi potrzebę zrozumienia obowiązków Developerów i Product Ownera na tym samym poziomie, co swoich własnych.

W mojej karierze wspierałam tworzenie produktów, których właściciele nie należeli do tych samych firm co Scrum Master i Developerzy. W takim układzie uczenie się od nich i wspieranie w codziennej pracy było nie lada wyzwaniem. Zastanawiałam się więc, jak zebrać potrzebną wiedzę, by jeszcze lepiej pełnić rolę SM wspierającego PO w realizacji jego obowiązków. Zdałam sobie sprawę, że jednym ze sposobów jest zdanie egzaminu PSPO I, i cały proces nauki temu towarzyszący.

Dlaczego uważam, że warto zainwestować w certyfikat PSPO I?

Product Owner jest odpowiedzialny za maksymalizację wartości produktu i pracy Scrum Teamu. Sposoby osiągania tego celu mogą̨ się̨ znacznie różnić pomiędzy organizacjami, Scrum Teamami i poszczególnymi osobami. Przewodnik po Scrumie nie definiuje, jak to robić, daje tylko ramy postępowania, fundament do działania.

Źródło: giphy.com

Wszystko toczy się wokół produktu, a PO jest odpowiedzialny za jego sukces. Wiemy, że “sukces” można zdefiniować na wiele sposobów. To właściwie on jest strażnikiem, który reprezentuje wszystkie obszary (na przykład zarządzanie Product Backlogiem, współpraca z interesariuszami czy użytkownikami).

Pomimo wielu branż, podejść, czy sposobów na sukces, jedno pozostaje zawsze niezmienne – Scrum Master pomaga PO i musi rozumieć jego wkład w proces. Aby zmaksymalizować wartość swojej roli, SM powinien wiedzieć, jakie obszary pracy nad produktem może wspierać, a także w jakich sprawach właściciele produktów mogą potrzebować nadzoru i edukacji.

Przygotowanie do PSM I, pomogło mi we właściwym zrozumieniu Scruma i śmiało mogę powiedzieć, że podczas nauki do certyfikacji nauczyłam się więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Nic nie motywuje mnie bardziej do pogłębiania wiedzy lub zaznajomienia się z tematem niż jakiś termin! Stało się dla mnie jasne, że potrzebuję podejść do PSPO I.

Podsumowując: PSPO I możesz uczynić swoim celem i motywatorem do zdobywania nowej wiedzy. Może też to być podsumowanie tego, co aktualnie wiesz. Proces uczenia się pomoże Ci zdefiniować kierunek i pokazać nowe obszary do pogłębienia. Egzamin sprawdzi, czy dobrze rozumiesz rolę PO w praktycznych (i nieoczekiwanych) sytuacjach.

Jak przygotować się do zdania certyfikatu PSPO I?

Na początek, warto zadbać o motywację. Dla mnie był to, jak wspomniałam wyżej, między innymi termin. Wyznaczona data egzaminu (scrum.org nie narzuca terminu, wybrałam go sama) i fakt, że chcę go zdać w pierwszym podejściu. Gdy masz już motywację, należy przyjrzeć się swojej faktycznej wiedzy. 

Odznaka PSPO I

Poniżej przedstawiam kilka obszarów wiedzy, których opanowanie jest według mnie konieczne do zdobycia wymaganych 85% z testu.

Zweryfikuj swoją wiedzę

Znajomość Przewodnika po Scrumie – zidentyfikuj najważniejsze rzeczy lub te, których nie pamiętasz. Jeśli nie jesteś orłem (lub nativem) z języka angielskiego, przeczytaj również Przewodnik po Scrumie w tym języku. Minimum trzy razy. To podejście pomoże Ci nauczyć się kluczowych zwrotów związanych z pracą ze Scrumem w innym języku niż Twój ojczysty. PSPO I wymaga znajomości Scruma tak samo jak w przypadku PSM I. 

Glosariusz Scruma – jest to krótka lista najważniejszych słów, pomaga zrozumieć pytania w teście i jednoznacznie ugruntować zrozumienie. Szybkie orientowanie się w pojęciach pomaga gdy na egzaminie czas ucieka między palcami :).

The New New Product Owner – to fascynujący artykuł, pokazujący cel pracy Product Ownera, przeczytaj go dwukrotnie (lub najlepiej więcej!) i zrób notatki.

Evidence-Based Management – naprawdę pomocny i wartościowy zakres wiedzy do opanowania. EBM mówi o opieraniu rozwoju produktu na danych, przeczytaj go dwukrotnie i ponownie zrób notatki. 

Product Owner Learning Path – jest to obszerna lista obszarów, które są niezbędne do dobrego i dogłębnego zrozumienia roli PO. Jeśli nie chcesz przechodzić całości (materiałów jest dość dużo) z pewnością wystarczy, gdy zajrzysz tam, gdzie nie czujesz się pewnie.

Źródło: giphy.com

Przećwicz mechanizm testu

Wykonaj testy ze strony Scrum.org – dzięki nim zobaczysz, jakiego typu pytania pojawią się na egzaminie. Powinieneś mieć całkowitą pewność, że są one dla Ciebie jasne – 100% punktów kilka razy pod rząd to konieczność. Najważniejsze do przejścia to: Scrum Open, Nexus Open, Product Owner Open, Agile Measurement Open.

Symulacja egzaminu – gdy już masz wiedzę teoretyczną, koniecznie rozwiąż symulacyjne testy praktyczne. Oswoisz się dzięki nim z presją czasu i liczbą pytań. Dowiesz się też czy wiesz już wystarczająco dużo i czy posługujesz się zdobytą wiedzą na tyle dobrze, by nie dać się zwieść podchwytliwym pytaniom. 

PS. Zdecydowanie polecamy nasz autorski kurs na Udemy. Dla czytelników naszego bloga przygotowałyśmy uwielbiane przez wszystkich zniżki ;). Napisz do nas przez formularz lub na facebook.com, a my damy Ci znać, czy mamy wolne kupony! 

Jeśli uważasz, że wszystko już za Tobą, czujesz, że symulacje czy otwarte testy są dla Ciebie nudne i rozwiązujesz pytania prawie z zamkniętymi oczami… jesteś gotowy, aby przystąpić do egzaminu!

Podsumowanie

Przygotowanie do egzaminów wymaga czasu i silnej motywacji, ale pozwala na realizację celu, który chcemy osiągnąć – zdobyć upragniony wynik. Sposób, w jaki zrealizowałam certyfikację PSM I i PSPO I, pokazuje mi, że cel to jedno, zaś droga do jego zdobycia jest nierzadko ważniejsza i przynosi więcej satysfakcji. 

Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że warto zdać PSPO I. Choćby dlatego, że jest to jeden z lepszych sposobów na zgłębienie wiedzy o roli Product Ownera.


Sprawdź nasze ostatnie wpisy: