W dzisiejszych czasach firmy przeganiają się w coraz to zmyślniejszych nazwach stanowisk mając nadzieję stać się bardziej atrakcyjnym na rynku pracy. O ile nie dziwią takie stanowiska jak Programista, Tester, czy Human Resources to moda na takie skróty jak CEO, CPO, PO, SM, CTO, UX może powodować zdziwienie na twarzach, zwłaszcza u osób niezwiązanych z branżą IT. Tutaj nazwy stają się coraz bardziej wymyślne. Ba! Czasem nawet po rozwinięciu takiego skrótu ciężko jest określić czym dana osoba się zajmuje. Może zdarzyło się Wam, tak jak mi, być przykładowo u lekarza i zostać zapytanym “czym się pani zajmuje” i stanąć przed trudną decyzją. Skłamać, wymyślając jakieś bardzo przyziemne i zrozumiałe stanowisko? Czy powiedzieć, że pracuje jako Scrum Master (SM) i stanąć przed koniecznością wytłumaczenia:
Kim jest Scrum Master? Jak to się pisze? Czyli co pani robi?
Często podejmuje się wyzwania i teraz też tak zrobię – postaram się wytłumaczyć Wam kim jest Scrum Master i jaka jest jego rola.
Scrum Master – definicja
Jest to jedna z ról występująca we frameworku wykorzystywanym do tworzenia produktów. Scrum, bo o nim mowa, to zbiór zasad, które pomagają dostarczać wysokiej jakości produkty dzięki umiejętnym wykorzystaniu jego pryncypiów. Za co w takim razie jest odpowiedzialny Scrum Master? Podobnie jak Mistrz Yoda, który znał się najlepiej na byciu Jedi, tak Scrum Master jest znawcą procesu i dobrych praktyk. Co oznacza, że jest odpowiedzialny za wdrożenie, zrozumienie i pielęgnację Scruma. Rola ta nie ma oficjalnego polskiego odpowiednika. Oczywiście można by się pokusić o przetłumaczenie na “mistrz młyna”, ale bardzo rzadko ktoś się na to decyduje. Czasem spotyka się również określenie Mistrz Scruma, ale warto pamiętać, że nawet w polskiej wersji przewodnika nazwa roli nie jest przetłumaczona.
Marcin Ziółek – Agile Coach, Scrum Master, M3.0 Facylitaotr – podzielił się z nami odpowiedzią na pytanie: Kim dla Ciebie jest Scrum Master? Zadanie miał nie łatwe, bo musiał zwięźle udzielić odpowiedzi – sprawdźcie poniżej co powiedział:
Osoba pełniąca rolę Scrum Mastera jest z przywódcą służebnym, można by rzec „ultimus inter pares”. Liderem zespołu, który z jednej strony posiada kompetencje, dzięki którym potrafi zbudować (scalić) zespół, zna techniki facylitacji a także pilnuje przestrzegania reguł Scruma a z drugiej pomaga całemu zespołowi Scrumowemu robić dwa razy więcej w połowę krótszym czasie. Pomaga wytwarzać produkt o najwyższej możliwej wartości. Tylko tyle i aż tyle.
Jak zostać Scrum Masterem?
Skoro już wiemy mniej więcej czym zajmuje się Scrum Master, skupmy się na tym dla kogo jest ten zawód. Jeżeli jesteś zafascynowany zwinnym podejściem do wytwarzania oprogramowania, to z pewnością jest to pierwszy krok do tego, byś mógł zostać Scrum Masterem. Co ważne, nie musisz być osobą techniczną, ale dobrze jest znać podstawy by odnaleźć się w IT. Dobrą nowiną jest to, że Scrum coraz częściej jest adaptowany również poza wspomnianą branżą, np. jest wykorzystywany w szkolnictwie. Po drugie musisz naprawdę dobrze poznać podstawy działania frameworku, więc samo zaznajomienie się z Scrum Guide nie wystarczy.
Na dobry początek polecam przeczytać go więcej niż 10 razy, koniecznie ze zrozumieniem, w oryginale i w Twoim ojczystym języku. Warto też sięgnąć po dodatkowe materiały, których w sieci jest całe mnóstwo – polecam zajrzeć na agile247, orszewski.com, www.qagile.pl. Ważne by zwłaszcza na początku kariery wybierać sprawdzone źródła jak np. Scrum.org czy blogi praktyków (np. nasz :)), tak żeby poznać “prawdziwe” podstawy. Jeżeli chodzi o książki to na początek rekomenduje:
- Scrum – A Pocket Guide autorstwa Gunther Verheyen
- oraz jedną z moich ulubionych publikacji autorstwa Barrego Owereema The 8 Stances of a Scrum Master.
Czy sama teoretyczna wiedza wystarczy?
Gdy już poznasz podstawy, warto jest sprawdzić stan swojej wiedzy. Możesz to zrobić m.in. na scrum.org w zakładce Open Assessments – jeszcze zanim przystąpisz do oficjalnego egzaminu, lub też sprawdzić nasz autorski test. Warto też udać się na szkolenia, których oferta na rynku jest całkiem bogata. My oczywiście zapraszamy do siebie:)
Z pewnością nie! Bardzo ważne w byciu Scrum Masterem jest umiejętne słuchanie i nie wydawanie osądów. Jeżeli chcesz zacząć swoją podróż w kierunku Agile skup się na tym jak słuchasz innych, starając się wyciągnąć z każdej konwersacji możliwe jak najwięcej. Zacznij chodzić na meetupy w swoim mieście i korzystać z networkingu poznając praktyczne przykłady zachowań Scrum Mastera. Możesz udać się również na konferencję, my polecamy np. Agile on the Boat. Ścieżek i możliwości rozwoju jest naprawdę wiele!
Sprawdź więcej wskazówek w artykule: Jak zostać Scrum Masterem?
Dzień pracy Scrum Master
Pewnie zakładasz, że Scrum Master zaczyna dzień od wypicia filiżanki kawy. I absolutnie nie ma w tym nic złego. Mówi się, że jeżeli Scrum Master ma kalendarz wypchany po brzegi spotkaniami to coś jest nie tak. Powinien być obserwatorem, a żeby obserwować potrzebna jest do tego przestrzeń i czas. Monitoruje czy w Zespole, z którym współpracuje nie ma jakiś przeszkód w których rozwiązaniu mógłby pomóc. Uczestniczy więc w życiu zespołu. Uczy jak pracować w Scrum, tłumaczy jego cele, wartości za nim stojące. Ale nie recytując podręcznik Scruma a budując atmosferę zrozumienia poprzez praktykę. Jest nauczycielem, mentorem – dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniami i dobrymi praktykami, bo przecież do Scrum można dołączać różne narzędzia wspierające pracę nad Przyrostem (Increment). Jest leaderem służebnym, dba o to, żeby Zespół współpracował ze sobą w oparciu o zaufanie. Facylituje spotkania jeżeli istnieje taka konieczność lub jeżeli zostanie o to poproszony. Dba o to, żeby zmiany związana z zaadoptowaniem Scruma miały miejsce nie tylko na poziomie zespołu ale i całej organizacji.
Tak więc po wypiciu przysłowiowej kawy Scrum Master zaczyna szereg działań, i dla każdego Zespołu mogą przybierać one inną formę. To co jest pewne to to, że SM jest kopalnią wiedzy o frameworku i to, że powinien się nią dzielić w trybie ciągłym.
Podzielę się z Wami moim przykładowym dniem:
- Weryfikuje stopień ukończenia własnych zadań (sprawdzam, gdzie jestem z rzeczami, które zaplanowałam);
- Przygotowuje się do Retrospektywy Sprintu;
- Obserwuję przebieg Daily Scrum;
- Uczestniczę i obserwuję życie zespołu, np. pomagam w rozwiązywaniu przeszkód jakie napotykają, rozmawiam o ich potrzebach, kierunku pracy nad produktem, itd.;
- Piję kawę :);
- Prowadzę rozmowy z Product Ownerem (m.in. o dalszych krokach w rozwoju produktu, o priorytetach, o sposobach zarządzania Backlogiem Produktem);
- Rozmawiam z innymi Scrum Masterami, wymieniając się doświadczeniami i pomysłami (nawet gdy nie ma drugiego SMa w organizacji warto znaleźć chwilę na rozmowę z kimś komu agile gra w duszy:));
- Szukam miejsc do usprawnień, eksperymentuje z narzędziami, które mogą wesprzeć naszą pracę;
- Facylituje sesje doskonalenia Backlogu Produktu.
Pomniejszych aktywności jest cała masa, a te powyżej to tylko “główne” części mojej pracy.
Jak poznać dobrego Scrum Master’a?
To stosunkowo ciężkie pytanie, na które nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością dobry Scrum Master to nie tylko osoba, która zna i rozumie pryncypia frameworku ale osoba która lubi ludzi. Lubi z nimi pracować, przebywać, rozmawiać, słuchać. Zdarza się, że w organizacjach, które chcą dokonać transformacji nie ma zrozumienia z czym ona się wiąże. Przez co Scrum Master musi spędzać długie godziny na edukacji, tłumaczeniu, weryfikacji. Ten aspekt bywa stresujący. I choć jest to wpisane w transformacje organizacji, to jedynie gdy trafia na podatny grunt, otwarty na zmiany jest to łatwe zadanie. Z doświadczenia wiem, że zdarza się to niezwykle rzadko. Proces znalezienia dobrego Scrum Mastera również bywa trudny. Wspomnę o tym jak kiedyś próbowałyśmy znaleźć kolejnych Scrum Masterów do naszego zespołu. Nie tylko sprawdzałyśmy czy dana osoba ma potrzebną wiedzę, ale czy ma w sobie to coś. Tą otwartość, empatyczność, gotowość do działania.
Tak więc jeżeli chcesz zostać Scrum Masterem zacznij od przeczytania Agile Manifesto i Scrum Guide. Wybierz się na lokalny meetup, porozmawiaj z osobami, którzy już pracują jako Scrum Masterzy. Zaangażuj się w organizacją jakiegoś zwinnego eventu, zdobądź cenne doświadczenie. Słuchaj, czytaj, praktykuj.
Szukasz szkolenia dla swojej firmy? Napisz do nas: agilehunters.com/contact-us/
Sprawdź nasze poprzednie wpisy: