Skoro tu zajrzałeś to prawdopodobnie swoją przygodę z jednym z najbardziej popularnych frameworków rozpocząłeś już jakiś czas temu. Być może, na potwierdzenie zrozumienia teorii Scruma, zdałeś PSM I (lub inny tożsamy egzamin). Wciąż jednak chcesz się rozwijać, co jest przecież naturalne dla Scrum Mastera. Podążając swoją drogą do doskonałości, myślisz o tym, by poznawać coraz to nowe techniki i praktyki pracy SMa. Chodzisz pewnie na szkolenia, słuchasz podcastów i czytasz wiele książek czy artykułów. Nadchodzi jednak dzień, by iść o krok dalej i zweryfikować swoją wiedzę, w pewien sposób ją ustrukturyzować i potwierdzić, czy poznaną teorię dobrze stosujesz w praktyce. Ścieżka przygotowań, jak i sam egzamin PSM II są z pewnością dobrym krokiem w tę stronę. 

Kilka słów o egzaminie PSM II

Egzamin PSM II ograniczony jest czasowo do 90 minut. Zawiera 30 pytań zamkniętych. Nie musisz się więc obawiać weryfikacji  Twoich umiejętności lingwistycznych, co może się pojawić w przypadku pytań otwartych. Liczba pytań w stosunku do czasu, moim zdaniem, nie powoduje presji. Można przejść przez egzamin, zweryfikować swoje odpowiedzi, a co niektórzy mogą nawet zdążyć napić się kawy w trakcie :). Pytania, które budzą Twoje wątpliwości, możesz oznaczyć na stronie egzaminu i wrócić do nich na sam koniec. Osobiście jednak preferuję wykorzystać do tego osobną kartkę papieru i długopis. Łatwiej wtedy zanotować numer pytania, jak i wątpliwości, jakie się miało. 

Więcej szczegółów:

  • Koszt: 250 USD
  • Wymagany wynik: 85%
  • Limit czasu: 90 minut
  • Liczba pytań: 30 
  • Poziom: zaawansowany
  • Format: pytania wielokrotnego wyboru, jednokrotnego wyboru i zamknięte.
  • Język: angielski

Jak się przygotować do PSM II?

Proces przygotowań rozbiłam na kilka składowych. Nie wszystkie kroki są konieczne do tego, żeby czuć się dobrze przygotowanym do egzaminu. Jednak z mojego punktu widzenia lepiej zrobić więcej niż mniej :). 

Praktykuj

O ile egzamin PSM I można zdać bez praktycznego doświadczenia w odpowiedzialności Scrum Mastera, to przy PSM II nie jest to już tak łatwe. Egzamin opiera się na sprawdzeniu, jak teoria powinna – i zazwyczaj – jak działa w praktyce. Oczywiście, można próbować swoich sił i bez doświadczenia, ale moim zdaniem mija się to trochę z celem. Egzamin PSM II, a raczej przygotowanie do niego, to ścieżka dalszego rozwoju Scrum Mastera, która ma nam pomóc być coraz to lepszymi w pełnieniu tej roli. Po co więc sam papierek, jeżeli nie wykorzystujemy wiedzy w praktyce? Zakuć, zdać, zapomnieć? Nie tędy droga. 

Być może teraz nasuwa się Wam pytanie:

Po jakim czasie bycia Scrum Masterem warto podejść do egzaminu?

Dla jednych będzie to miesiąc, dla innych rok, dwa, czy pięć. Osobiście skłaniam się ku przekonaniu, że proces przygotowawczy można rozpocząć, gdy nabrało się już pewności w działaniu i osiągnęło pewien poziom dojrzałości w pracy z zespołem. To znaczy kiedy? Nie wcześniej niż po roku pracy. Dlaczego? Taki czas w większości przypadków pozwala zdobyć potrzebne doświadczenie. Wypróbować wiele podejść (nawet w podobnych sytuacjach), zmierzyć się z różnymi wyzwaniami i zweryfikować stawiane hipotezy. Oczywiście, jeszcze raz podkreślam, to tylko moja opinia. 

Czytaj

Samorozwój to postawa, która powinna cechować każdego Scrum Mastera. Książek czy blogów jest naprawdę sporo. To, co wybierasz na co dzień, zależy z pewnością od tego, który aspekt zakresu odpowiedzialności jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjny i interesujący. Dla jednych to będzie coaching, dla innych poznanie całej gamy frameworków i metodologii wchodzących pod płaszcz zwinności. Z punktu widzenia przygotowań do samego egzaminu z pewnością mogę polecić te trzy pozycje: 

Tylko tyle? Tak :). Co nie oznacza, że więcej czytać nie można. Inne polecane przez nas pozycje znajdziesz tutaj. Dodatkowo, zamawiając nasz newsletter, możesz liczyć na ciekawe polecajki raz w tygodniu. 

Słuchaj

To hasło dotyczy co najmniej dwóch obszarów, w których słuchanie jest szalenie ważne. 

Po pierwsze, słuchaj ludzi: swojego zespołu, kolegów i koleżanek po fachu, innych osób z organizacji, jak i wszystkich dookoła. To słuchanie pozwoli Ci poznać nowe, inne podejścia do rozwiązywania problemów, jak i może rzucić inne światło na zrozumienie Scruma czy dobrych praktyk go otaczających. 

Po drugie, słuchaj e-booków, podcastów, filmików na YouTube etc. – czyli ponownie, pogłębiaj swoją wiedzę w różnych obszarach. Takie słuchanie może towarzyszyć Ci podczas spacerów, wieczornych przebieżek czy jazdy pociągiem. Od Ciebie zależy, gdzie i kiedy będzie właściwa pora. Mi czasem łatwiej jest znaleźć 20 minut dziennie na posłuchanie ciekawego wystąpienia niż zasiąść do dobrej lektury. O podcastach, których lubię słuchać, pisałam więcej w artykule Czego warto słuchać? Top 5 podcastów o Agile i Scrum [en].

Rozmawiaj

Nic tak nie pomaga w weryfikowaniu swoich hipotez czy rozwiewaniu wątpliwości jak rozmowa z drugą osobą. Może to być Twój tzw. buddy, razem z którym zdecydujesz się wspólnie na przygotowania do PSM II, jak i ktoś z innym doświadczeniem, być może będący blisko odpowiedzialności Scrum Mastera dłużej niż Ty. Gdy czujesz taką potrzebę, możesz również umówić się na sesję mentoringową czy coachingową, która z pewnością pomoże Ci rozwiać wątpliwości dotyczące potencjalnej zagwozdki (zapraszamy do kontaktu z nami:)). Niezależnie od tego, jaką formę rozwoju wokół Agile wybierzesz (bo mam nadzieję, że wiesz, że Scrum Master nie powinien ograniczać się tylko do jednego frameworku), ważne, żebyś był konsekwentny w zdobywaniu wiedzy.

Rzucaj wyzwania

Samemu sobie, swoim Scrum Teamom, osobom, z którymi właśnie jesteś na meet-upie czy na szkoleniu. Gdy ktoś obok Ciebie powie: “Scrum Team nie może być większy niż 10 osób”, spytaj “Dlaczego?”. Zadaj swoje pytanie może nawet więcej niż raz (technika 5 Why może być przydatna) i dowiedz się, co kryje się pod tezą drugiej osoby. Sprawdź, jakie ma doświadczenia, skonfrontuj je ze swoimi i oczywiście nie zapomnij odnieść je do tego, co możesz przeczytać u źródła;). Takie wzajemne rzucanie wyzwań czy kwestionowanie wypowiedzi innej osoby to świetny sposób na pogłębienie swojej wiedzy właśnie o doświadczenia i spostrzeżenia innych. Pamiętaj oczywiście, że nie mam tu na myśli kłótni, a dyskusję na poziomie ;). 

Powtarzaj

Raz przeczytany “Przewodnik po Scrumie” nie da Ci tyle, co przejście przez niego 10 czy 15 razy (w ciągu roku!). Osobiście lubię do niego wracać, mimo że niektóre fragmenty znam już nawet na pamięć. A to dlatego, że czasem pamięć jest zawodna – ponowna lektura kompendium wiedzy o Scrumie daje mi możliwość zweryfikowania i adaptacji mojej wiedzy. Wracam też do Agile Manifesto oraz ulubionych pozycji książkowych. W ramach powtórki polecam również przejście przez Scrum Master Learning Path, dostępne na Scrum.org, oraz kilkukrotne przeanalizowanie dostępnych pytań, nie tylko dotyczących roli Scrum Mastera. 

W sięganiu do podstaw nie ma nic złego. Pomaga nam to ugruntować wiedzę i upewnić się, że w toku praktyki nie popełniliśmy pewnych błędów, które trudno jest dostrzec, nie stając z boku i nie patrząc na siebie okiem krytyka. 

Chcących odświeżyć sobie podstawy zapraszamy do ponownego zweryfikowania swojej wiedzy i skorzystania z naszych autorskich testów, które pomogą w przygotowaniu do egzaminu PSM I.

Ile zajmuje przygotowanie do PSM II?

To ponownie kwestia indywidualna. Znam takich, którzy przygotowanie do egzaminu ograniczyli do tygodnia intensywnych prac, jak i takich, którzy poświęcili na to pół roku i więcej. Każdy Scrum Master powinien dążyć do nieustannej doskonałości. Jeśli czytasz, słuchasz, praktykujesz, dyskutujesz na co dzień, to na przygotowania do egzaminu pewnie będziesz potrzebował mniej czasu niż osoba, która jedynie wykonuje odpowiedzialności Scrum Mastera. Pamiętaj, że w samym egzaminie najważniejsza jest ścieżka, którą przejdziesz, przygotowując się do niego, i to, co z tych przygotowań wdrożysz do swoich działań. 

Protip

Odpowiedzialność Scrum Mastera to nieustanna droga rozwoju. Jeżeli chcesz być dobrym Scrum Masterem, podążaj nią, a egzamin nie będzie Ci straszny :). 


Sprawdź nasze poprzednie wpisy: