Nie od dziś wiadomo, że facylitacja jest naturalnie wpisana w zakres obowiązków Scrum Mastera. Każdy kto pracował w Scrum Teamie, czy też właśnie pełnił odpowiedzialność SMa z pewnością facylitował spotkanie, czy też brał udział w takiej sesji. Do tej pory scrum.org, czy też Scrum Guide nie wskazywały jak dokładnie do samej facylitacji podchodzić. Owszem, na stronie znajdziemy masę rekomendacji, książek, artykułów, które są pomocne w kształtowaniu tej kompetencji. Jednak do tej pory na Scrum.org na próżno było szukać kompendium wiedzy “jak to robić dobrze”. Wydaje się, że wraz z coraz szerszą ekspansją Scruma poza IT i coraz większą świadomością i potrzebą umiejętnego facylitowania, nie tylko przez wspomnianego Scrum Mastera, przyszedł czas na zmiany na łamach Scrum.org. Po raz kolejny rozszerzyli ofertę swoich kursów i certyfikatów. Od kilku tygodniu mamy możliwość uczestniczenia w szkoleniu PSFS (Professional Scrum Facilitation Skills). 

PSFS

PSFS podstawowe informacje

Stań się lepszym facylitatorem i polepsz interakcje w Scrum Teamie” – takie hasło, zobaczymy po wyświetleniu strony kursu. Od razu dostajemy więc jasną informację co może dać nam szkolenie i dlaczego warto w nim uczestniczyć. Jako Scrum Master odpowiadasz za efektywność Scrum Teamu, więc polepszenie interakcji w jego szeregach powinno być jedną z wielu czynności na których powinieneś się skupić.

Czy szkolenie jest więc tylko dla Scrum Masterów?

Absolutnie nie! Jako jakikolwiek inny członek Scrum Teamu również jesteś odpowiedzialny za wszystkie działania związane z produktem, które podnoszą jego wartość. Wśród tych rzeczy można wymienić: współpracę z interesariuszami, weryfikację, utrzymanie, obsługę, eksperymentowanie, badania i rozwój oraz wszelkie inne działania, które mogą okazać się konieczne. Facylitacji, co prawda samej w sobie nie ma na liście. Może się ona jednak okazać bardzo przydatna w wyżej wymienionych aspektach oraz tych specyficznych dla odpowiedzialności Developerów czy Product Ownera. 

Szkolenie polecane jest więc Scrum Masterom oraz wszystkim członkom Scrum Teamu, którzy chcą wpłynąć na sukces zespołu. Wśród osób, którym poleca się uczestnictwo w szkoleniu znajdziemy też Scrum Coachów, Agile Coachów, i Konsultantów. 

Kwestie organizacyjne:

  • Cena: 2300* – 2900 zł netto
  • Długość: 8 godzin
  • Egzamin + certyfikat: tylko osoby biorące udział w szkoleniu mogę podejść do certyfikacji.

* Brałam udział w warsztacie organizowanym przez Optilearn. Był on tańszy niż te oferowane na polskim rynku, stąd podany jest zakres cenowy. 

Czy trzeba posiadać wiedzę ze Scruma żeby uczestniczyć w PSFS?

Tak. Szkolenie bardzo mocno bazuje na znajomości frameworku i bardziej niż na teorii, na jego praktycznym wykorzystaniu. W rekomendowanych materiałach przed spotkaniem dostaniecie oczywiście listę przygotowawczą, wśród której znajduje się zaznajomienie z Przewodnikiem. Bez skonfrontowania teorii z praktyką ćwiczenia wykonywane podczas szkolenia mogą nie być tak wartościowe.

Jak wygląda szkolenie PSFS?

Szkolenie ma bardzo praktyczną formę, jest wręcz przepełnione ćwiczeniami. Nie ma czasu nawet na chwilowe rozproszenie, gdyż najmniejszy moment nieuwagi może spowodować, że przegapisz tę czy inną technikę. Naliczyłam co najmniej 16 ćwiczeń, a w każdym była wykorzystywana chociaż jedna technika. Dzień szkoleniowy jest więc bardzo intensywny. Ćwiczenia i techniki są przeróżne, pojawia się trochę zagadnień z Liberating Structures, ale i nie tylko. Co ważne, tematy wszystkich ćwiczeń obracają się wokół różnych zagadnień związanych ze Scrum Teamem, nieprawidłowościami w przebiegu wydarzeń Scrumowych, czy dynamiką w podejmowaniu decyzji. Teorii nie ma prawie wcale, spokojnie mniej niż 10% czasu jest na nią poświęcone. 

Nieocenionym wkładem w wartość szkolenia są uczestnicy. W mojej grupie szkoleniowej były to same doświadczone osoby, z którymi dyskusje czy wymiana wiedzy były bardzo dużą częścią wartości samego spotkania. Trafiło się nawet dwóch trenerów PST, którzy podpatrywali jak wygląda szkolenie w praktyce, by wiedzieć jak je przeprowadzić. 

Czy warto wziąć udział w szkoleniu PSFS?

Moim zdaniem tak. Było dla mnie ono świetnym odświeżeniem wiedzy, szansą na przećwiczenie dawno nie używanych form, czy nawet po prostu potężna dawką inspiracji i motywacji do działania. Sam zakres, z perspektywy osoby zaawansowanej, oceniam jako podstawowy, nie mniej jednak sposób prowadzenia i wspomniane dyskusje dają ogromną wartość. Już wiadome jest, że planowane są kolejne odsłony, bardziej zaawansowanego podejścia do facylitacji. 

Jak wygląda egzamin?

Przygotowałyśmy małą symulację tego jak wygląda egzamin! Dla naszych czytelników egzamin jest dostępny w promocyjnej cenie do 23.02 pod tym linkiem – powodzenia!


Sprawdź nasze poprzednie wpisy: