Sieć płonie od treści o Agile i Scrum, jest naprawdę w czym wybierać jeżeli chodzi o poszerzenie swojej wiedzy. Ostatnio dzieliłyśmy się tym, czym naszym warto nacieszyć oko. Tym razem przyszedł czas na podzielenie się najciekawszymi pozycjami do posłuchania. Każdy podcast na poniżej liście jest zupełnie inny, niektóre przybierają formę wywiadów, inne są po prostu rozważaniami prowadzących na dany temat. Niezależnie od formy, każdy z nich niesie podobną wartość – poszerzania wiedzy o Agile & Scrum, ale i nie tylko ;).

Scrum Master Toolbox

Najstarszy podcast o Agile, którego słucham. Autorzy działają od 2015, publikując w zawrotnym tempie. Przyglądają się zwinnemu światu od kuchni. Nie skupiają się na teorii, ale bardziej na praktycznym podejściu i użyciu Agile’owych frameworków i metod. Jest to zbiór narzędzi i technik, które mogą być przydatne dla każdego Scrum Mastera, ale nie tylko. Mimo nazwy podcastu autorzy sięgają znacznie szerzej. Myślę, że to świetna baza wiedzy dla każdej osoby, która jest związana z wytwarzaniem produktów. Znajdziecie tam głównie krótkie (10-15 minutowe) epizody, które dobrze się sprawdzają podczas przerwy na kawę.

Podcast o Agile
Scrum Master Toolbox

Ulubiony epizod: Focusing on people interactions over Agile Retrospective formats (moim zdaniem porusza bardzo ważny temat).

Scrum.org Community Podcast

Gdzie szukać informacji o Scrum, jak nie u źródła? Scrum.org ma również swój podcast o Agile & Scrum! Co prawda, nie publikują często nowych odcinków, ale wszystkie epizody są bardzo wartościowe. Każdy z nich to seria odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na forum scrum.org. W każdym odcinku występuje inny Professional Scrum Trainer (PST).

Podcast o Agile
Scrum.org Community Podcast

Ulubiony epizod: Ask a Professional Scrum Trainer Rich Visotcky (głównie ze względu na poruszany temat: jak Scrum Master może efektywnie pracować z wieloma zespołami w różnych lokalizacjach).

Agility at Work: One Step Ahead

Na podcast trafiłam dzięki tytułowi – skusiło mnie stwierdzenie “jeden krok na raz”, który w pełni wpisuje się w iteracyjne podejście do wytwarzania produktu. Chwytliwy tytuł to jedno, drugie to treść. Prowadzący, Mike Wheeler i Kimberlyn Leary, nie tylko dzielę się swoimi receptami na szybkie i adekwatne reagowanie na zmiany, ale również zapraszają ciekawych gości. 

Podcast o Agile
Agility at Work: One Step Ahead

Ulubiony epizod: How to Be Quicker on Your Feet (umiejętność szybkiego, ale i właściwego, reagowania na to co się dzieje wokół nas, uważam za jedną z cenniejszych umiejętności Scrum Mastera).

Agile Book Club

Projekt, do którego zaglądam nie tylko ze względu na wiedzę, ale również na sympatię do Justyny Pindel. Jedyny podcast na liście, w którym jest zarówno damski jak i polski pierwiastek w jednym. Każdego miesiąca, począwszy od połowy 2019 Justyna i Paul zapraszają do siebie różnych autorów książek związanych z Agile. Dzielą się swoimi przemyśleniami, ciekawymi cytatami, czy najważniejszymi myślami do zabrania z każdej pozycji. 

Podcast o Agile
Agile Book Club

Ulubiony epizod: The Great Scrum Master by Zuzana Sochova (prawdopodobnie ze względu na sympatię do lektury, inne podcasty również cieszą ucho!).

Mastering Agility

Na koniec moje najnowsze odkrycie! Sander Dur zaczął nagrywać podcasty w tym roku, wcześniej głównie skupiał się na pisaniu równie wartościowych artykułów. Podcasty mają formę wywiadów, rozmów. Sander zaprasza do siebie autorów ciekawych książek, narzędzi. Przy tym wciąż ma czas na pisanie i przygotowywanie się do zostania PST. 

Mastering Agility

Ulubiony epizod: Zombie Scrum with Johannes Schartau and Christiaan Verwijs (przy okazji polecam samą książkę). 

Który podcast o Agile wybrać?

Słuchanie podcastów, czytanie książek czy blog postów to tylko niektóre kroki jakie podejmuje w rozwoju na ścieżce bycia coraz lepszym Scrum Masterem. Czasem sama się zastanawiam, jak pomiędzy pracą a życiem prywatnym, znajduję czas nie tylko na samorozwój, ale również na dzielenie się wiedzą. Odpowiedź jest jednak prosta – moja praca to moja pasja, a jeżeli do tego dodamy odrobinę dyscypliny to wszystko jest możliwe. Czy słucham podcastów codziennie? Absolutnie nie! Ale z pewnością słuchanie na zmianę z czytaniem jest moją codzienną rutyną. Podcast’ów jest cała masa, a powyższa lista to moje top 5. Nie ograniczam się jednak tylko do nich, chętnie poznaje nowe pozycję. Podzielcie się więc jaki podcast o Agile & Scrum jest waszym ulubionym, może poszerzę swoją listę :).


Sprawdź nasze ostatnie wpisy: