Wielokrotnie jestem pytana: “jakie książki polecasz?” lub “co warto przeczytać?”, gdy zaczyna się przygodę z agile, a precyzyjniej ze Scrumem. Postanowiłam zebrać udzielane przeze mnie odpowiedzi w jeden tekst, bo zdałam sobie sprawę, że jest kilka fundamentalnych pozycji i warto podzielić się tymi przemyśleniami z szerszym gronem. Zatem, zachęcam do przeczytania artykułu, o tym, po jakie pozycje warto sięgnąć na starcie.
Przewodnik po Scrumie
Nie byłabym sobą, gdybym nie zaczęła od „biblii Scrum Mastera”, choć do książki tej pozycji troszkę brakuje ;). Przewodnik po Scrumie to absolutny fundament i nie ma co się łudzić, że bez opanowania go można właściwie wdrożyć Scruma. Zrozumienie zaczyna się od postaw. Zachęcam do kilkukrotnego czytania, zaznaczania, notowania przemyśleń i pogłębiania wiedzy. Jeśli coś z Przewodnika jest niezrozumiałe, na pomoc przychodzi internet pękający w szwach od artykułów o poszczególnych częściach tego podejścia.
Jedną z polecanych przeze mnie form pogłębienia fundamentu jest eksploracja strony scrum.org. Dwa najważniejsze miejsca to „What is Scrum?” oraz „Scrum Master learning path” – po ich przejściu najtrudniejsze zakamarki Scruma na pewno staną się jasne. Ponad to, warto zajrzeć na bloga, pozostałe ścieżki nauki i oczywiście, inne przewodniki.
Zarządzanie 3.0
Jurgen Appelo, to lider, którego nieprzerwanie śledzę od lat. Jego podejście do zarządzania i sposób wyjaśniania nowoczesnego sposobu prowadzenia zespołów to przykład zwinności w każdym calu. Dlatego też, książka Zarządzanie 3.0, która wyszła spod jego pióra, to według mnie pozycja obowiązkowa. Szczególnie, jeśli chcesz podejść do zasiania idei jaką kieruje się praktycznie cały zwinny świat w swojej organizacji czy zespole. Bez zrozumienia „z czym to się je” nie zajdziesz zbyt daleko, a Jurgen jest w stanie Ci to klarownie wyjaśnić.
Przeczytaj także Zarządzanie 3.0 – czym jest przywództwo w duchu agile?
Tworzenie oprogramowania w 30 dni
Książka autorstwa twórców Scruma wyjaśnia ideę empirycznego działania z praktycznego punktu widzenia. Próżno szukać tu teorii i objaśnień pojęć. Znajdziesz tu w zamian przykłady, opowieści, historie i doświadczenia z życia Kena i Jeffa. Głównym atutem takiej narracji jest pokazanie ogólnego zamysłu, wartości i zysku, jaki płynie ze stosowania zwinnego podejścia w tworzeniu produktów. I niech nie zrazi Cię tytuł – warto zapoznać się z tą pozycją nawet, jeśli Twoim projektom czy produktom daleko do świata IT. Osobiście uważam, że warto przeczytać tę książkę, gdy wie się już cokolwiek o Agile, na pewno ułatwi to zrozumienie poruszanych aspektów pracy i pozwoli na łatwe znalezienie punktu zaczepienia ich do pogłębienia.
Labirynty Scruma
Kolejny praktyczny punkt widzenia – tym razem autorstwa Jacka Wieczorka, Agile Coacha i konsultanta, który zebrał mnóstwo dobrych rad w jednej książce. Labirynty Scruma to opis najczęstszych pułapek, w jakie wpadają praktycy tych ram postępowania. Nie jest to klasyczna książka z wiodącą fabułą czy bohaterami. Czyta się ją raczej jak przewodnik – choć nie zaprzeczę, ja przeczytałam ją jak każdą inną fabularną. A to świadczy tylko o tym, że jest niezwykle ciekawa i wciągająca. Jako praktyk mogę z czystym sercem powiedzieć, że jeśli zaczynasz, to pozycja Jacka pomoże Ci uniknąć błędów, w które wpada każdy. Tak, nie pomyliłam się, każdy!
Tylko te książki?
Oczywiście, że nie ;). Wymieniłam tylko te pozycje, które uważam za podstawę. Są one łatwo dostępne, powszechnie znane i w mojej opinii ponadczasowe. Zapewne domyślasz się, że zaglądając do wyszukiwarki popularnych księgarni, na hasła Scrum czy Agile wyskoczy Ci długa lista autorów i ich dzieł. Dlatego, jeśli szukasz czegoś innego niż wymienione wyżej, polecam także te, które znajdziesz poniżej. Owocnego czytania!
- #AgileKtóryDziała. Pracuj zwinnie i skutecznie
- Doskonalenie Scruma. Przewodnik dla praktyków. O wyzwaniach, korzyściach i zwinnych zespołach
- Agile. Retrospektywy w zarządzaniu standardami
- Agile. Metodyki zwinne w planowaniu projektów
- Zarządzanie projektami ze Scrum. Twórz produkty, które pokochają klienci
Sprawdź nasze ostatnie wpisy: