Zakładam, że każdy, kto działa w środowisku zwinnym, choć raz usłyszał pojęcie „Agile mindset”. Mi zdarzyło się to nie raz, szczególnie w sytuacjach, w których ktoś tłumaczył konkretne nastawienie do sytuacji, czy oczekiwane zachowania. Niby proste, z angielskiego na polski, Agile mindset to zwinny sposób myślenia – ale co to tak naprawdę znaczy? Jeśli trafiłeś na ten tekst, bo szukasz odpowiedzi na podobne pytanie, to gdy piszę ten artykuł jestem w tym samym punkcie. Poniżej dzielę się z Tobą wynikiem moich poszukiwań.

Przed rozpoczęciem poszukiwań informacji w internecie, zrobiłam sobie notatki i wyróżniłam trzy wymiary, nad którymi chcę się skupić. Są to: sposób myślenia, podejście do rozwiązywania problemów i Agile Manifesto

Agile mindset, czyli sposób myślenia

Na „chłopski rozum”, zwinny sposób myślenia, to opieranie się o empiryzm, eksperymenty i nastawienie na wynik, czy rozwiązanie. Rozważając ten obszar, przypomniało mi się szkolenie z Evidence Based Managementu, wróciłam więc do notatek i oto co mnie natchnęło. W przypadku zwinnego podejścia szczególną uwagę skupia się na wyniku (outcome), czyli dostarczonej wartości. Niestety, wiele organizacji zatrzymuje się na dostarczaniu elementów (output) bez mierzenia jaką wartość one przynoszą. Podejście pierwsze w mojej opinii jest właśnie zwinnym sposobem myślenia, nastawieniem na satysfakcję klienta i dążeniem do tego, by była ona jak najwyższa. Drugie, również dobre, ale bez wartości jest niepełne i skupia się na dostarczaniu (delivery mindset). Tu dla przykładu znajdą się wszystkie zachowania kończące się na potrzebie zwiększania produktywności zespołu. Większe velocity, więcej wykonanych zadań i usuniętych błędów, bez refleksji nad ich sensem.

Według powyższego, zwinne myślenie to pytania „Czego potrzebuje klient?”, „Jak to wpłynęło na zachowania klientów?”, „Co mówią o tym klienci?”, eksperymenty oraz inspekcja i adaptacja. A do tego spora dawka ciekawości i dociekliwości.

Agile mindset w rozwiązywaniu problemów

Ze wspomnianego wyżej szkolenia wyniosłam przeświadczenie, że w środowisku skomplikowanym, podejście zorientowane na wyniki (outcome) wspiera rozwiązywanie trudnych problemów. Najpierw pytam jaki ma być efekt końcowy i po tym adaptuję ścieżkę dojścia, a gdy pojawiają się przeszkody eksperymentuję, dzielę drogę do celu na mniejsze kawałki (iteracje). 

Problemy, szczególnie te skomplikowane, łatwiej eliminuje się małymi krokami – wdrażam pomysł, sprawdzam czy przynosi oczekiwany efekt i robię kolejne kroki. Lubię mówić, że zwinne podejście do problemu to takie, w którym zamiast koncentrowania się na przedmiocie problemu (nierzadko emocjonalnym) zadajemy sobie pytanie „co mogę zrobić, czego jeszcze nie spróbowaliśmy by ten problem wyeliminować?”. To takie powiedzenie „no dobra, mamy to, a chcemy to, jak do tego doprowadzić?” i częste wychodzenie ze strefy komfortu. Zwykle zastana sytuacja jest faktem, więc emocjonalne podejście niczego nie zmieni, może tylko ograniczyć nasze możliwości. Lepiej więc skupić się na wyniku i dostarczanej wartości. Droga do jej osiągnięcia to kwestia wtórna i nieograniczona przestrzeń do działania. Przecież właśnie tak powstają najbardziej nowoczesne rozwiązania!

Wspomniałam o innowacji, więc dopiszę, że Agile mindset w zakresie radzenia sobie z trudnościami to dla mnie także świadome podejmowanie ryzyka i próbowanie nieszablonowych rozwiązań. Nawet gdy zawsze robiliśmy to na sposób A, dlaczego nie sprawdzić możliwości B? Jak się nie uda, pomyślimy o opcji C. Najważniejsze jest by nie stać i nie czekać.

Zespoły podążające za zwinnym podejściem, za standard uznają poszerzanie wachlarza możliwości, rozwój, naukę na błędach i ciągle zdobywanie doświadczenia. I co ważne, w takim podejściu porażka nie jest zła, a przyjmowana jako lekcja, z pozytywnym myśleniem i przekuwaniem zastanej sytuacji na wiedzę (nauka z eksperymentów). 

Agile mindset a Agile Manifesto

Zastanawiając się nad tym jak Agile mindset ma się do Manifestu, dotarłam do bardzo ciekawego artykułu autorstwa Steve Denninga – Understanding The Agile Mindset. Nie dość, że potwierdziłam nim swoje przypuszczenia (co mnie niezmiernie cieszy!), to znalazłam tam bardzo ciekawy cytat:

Agile is a mindset, described by the four values and the twelve principles of the Agile Manifesto, and manifested through an unlimited number of practices, tools and processes.

agile mindset
The Agile mindset by Ahmed Sidky

Oznacza to dla mnie tyle, że wcześniej opisany sposób myślenia, czy rozwiązywania problemów to podstawa, z której tak naprawdę formułują się cztery wartości manifestu Agile i jego dwanaście zasad. Rozkładany, w tym artykule, na czynniki pierwsze „mindset” to fundament. 

Agile Manifesto mówi bardzo klarownie, jak przekuwać ten sposób myślenia na konkretne obszary czy działania. Jest on zbiorem wskazówek na to, jak przejść z dostarczania funkcjonalności do dostarczania wartości. 

Podsumowanie

Zwinne podejście, zwinny sposób myślenia i inne tego typu określenia to dla mnie nazwa pewnego rodzaju fundamentalnego nastawienia do działania. Nie da się tego nauczyć ze szkolenia, kursu czy zrobić z tego certyfikatu. Egzaminem jest codzienność i wynik (outcome) – gdy na tym polu osiągamy coraz lepsze rezultaty, budujemy środowisko otwarte na zmianę i rozwój, to nasz Agile mindset zapewne ma się dobrze. 


Sprawdź nasze poprzednie wpisy: