W całym Internecie informacji o Agile i Scrumie jest mnóstwo. Od oficjalnych źródeł takich jak Scrum Guide, przez dedykowane kursy, po krótkie artykuły, filmiki i podcasty. Osobiście, bardzo lubię korzystać z wyszukiwarki w celu rozwiązywania swoich wątpliwości, lecz mam też kilka ulubionych miejsc, do których regularnie wracam. W tym tekście podzielę się z Wami gdzie i co warto poczytać lub posłuchać. 

Brass Willow – baza wiedzy

Strona Brass Willow przepełniona jest wartościowymi artykułami, nierzadko napisanymi w inny niż na pozostałych blogach sposób. Lubię tu wracać, bo teksty nie są zbyt długie i wiele z nich trafia także do zaawansowanej grupy odbiorców. 

#białko czyli Scrum i Agile

Blog dwóch trenerów Scruma, którzy świetnie obrazują rzeczywistość zwinną w codzienności. Praktyczne przykłady, metafory i czasami proste odpowiedzi przemawiają do mojego poszukującego rozumu :). 

Meetup 

Zaskoczyła Cię ta pozycja? Na portalu meetup.com szukam często spotkań, podczas których mogę wymienić się spostrzeżeniami z innymi praktykami. Czasami dostanę jakieś powiadomienie o nowym wydarzeniu, ale częściej wchodzę i przeglądam co dzieje się w okolicy (teraz głównie online). To naprawdę ciekawa forma na poszerzenie horyzontu, gdy nie masz pomysłu o czym nowym chcesz się dowiedzieć ;).

Scrum.org

Ktoś by powiedział, że to oklepane miejsce i nic poza Scrum Guidem i testami tam nie ma. Ja jednak twierdzę inaczej. Na blogu pojawiają się wciąż nowe artykuły czy inne media, raz krótsze, raz dłuższe, ale zawsze bardzo wartościowe. Nieoceniona jest też społeczność forum. Regularnie wracam też do otwartych testów wiedzy, sprawdzam, czy nadal wszystko pamiętam!

Porządny Agile

Jedyny podcast na mojej liście, ale nie dlatego, że nie ma innych interesujących w sieci. Po prostu ten jest według mnie najciekawiej prowadzony. Rozmowy Kuby i Jacka zawsze wprowadzają jakiś element świeżości i innego spojrzenia na rzeczywistość – dlatego bardzo cenię sobie ich nagrania. 

Bonus!

Na koniec mały bonus, szósty punkt na liście to strona Agile Polska. Wracam tu często by zobaczyć nowości i newsy ze świata zwinnego. Autorzy bardzo sprawnie wychwytują nowe pozycje, spotkania, szkolenia – warto ich obserwować. 

Jak to? Koniec listy?

Tak! Wymieniłam 5 ulubionych, bo jakbym miała podzielić się wszystkimi, z których korzystam, to nie starczyłoby dnia na ich spisanie. Tak jak zaznaczyłam na wstępie – sieć kipi od treści o tematyce zwinnej, wiele stron czy innych mediów jest do siebie bardzo podobnych. Każdy napewno znajdzie coś dla siebie :). 

Sprawdź moje 4 ulubione narzędzia do retrospektyw: Top 4 narzędzia do retrospektyw online


Sprawdź nasze ostatnie wpisy: