Jeśli interesujesz się zwinnym podejściem (Agile) do wytwarzania oprogramowania, to z pewnością jest to pierwszy krok do tego, by móc zostać Scrum Masterem. Co ważne, nie musisz być osobą techniczną! Rzecz jasna, dobrze jest znać podstawy by odnaleźć się w IT (o ile jest to Twoja docelowa branża).

Tematy jakie pokrywam w tym artykule:

Od czego zacząć?

Jeśli zamierzasz zostać Scrum Masterem, musisz naprawdę dobrze poznać podstawy działania frameworku. Samo zaznajomienie się z Przewodnikiem po Scrumie nie wystarczy. Co zatem zrobić, by wiedza była przyswojona i zrozumiana?

Przewodnik po Scrumie

Na dobry początek dobrze jest przeczytać Przewodnik po Scrumie więcej niż 10 razy (to nie żart!). Przewodnik trzeba czytać ze zrozumieniem, najlepiej robiąc notatki, zakreślając najważniejsze stwierdzenia, zrób to w oryginale i w Twoim ojczystym języku. Zapewne zastanawiasz się skąd to “10 razy”. Jak to w naszym przypadku bywa – z doświadczenia. Każda z nas nie jest w stanie zliczyć ile razy czytałyśmy te kilkanaście stron, a jest tak dlatego, że ta obowiązkowa pozycja za każdym razem zaskakuje! Pracując w zwinnym środowisku łatwo zboczyć z trasy i zapomnieć o nawet małych, ale bardzo istotnych zasadach zapisanych w Przewodniku. 

Na oficjalnej stronie Przewodnika po Scrumie znajdziesz wersję angielską, ale także i polską.

Szkolenia

Warto udać się na szkolenia i wszelkiej maści spotkania, których oferta na rynku jest całkiem bogata. Jeśli dopiero zaczynasz, polecamy Ci nasze autorskie szkolenie Doskonały Scrum Master. Dowiesz się na nim podstaw odpowiedzialności Scrum Mastera i wsparcie dwóch doświadczonych trenerek – nas ;).

scrum master

Do pozostałych najciekawszych szkoleń i wydarzeń skupiających praktyków należą:

  • Szkolenie Professional Scrum Master od Scrum.org
  • Scrumvival – darmowe szkolenia całodniowe od Rebelsów
  • Społeczności w różnych miastach (np. Agile Wrocław, poszukaj ich u siebie!)

Certyfikaty

Zacznijmy od tego, że nie są one konieczne. Jak wszystkie inne, są one potwierdzeniem wiedzy teoretycznej. Egzaminy jak np. Professional Scrum Master I czy inne stanowiące pierwsze kroki w certyfikacji, opierają się na znajomości teorii. Co za tym idzie, mogą stanowić doskonałe potwierdzenie Twoich kompetencji na starcie. Warto w nie zainwestować, ale nie należy ich traktować jako must have :).

Zobacz też: Jak zdać egzamin PSM I, PSPO I lub CSM?

Testy online

Gdy już poznasz podstawy, warto jest sprawdzić stan swojej wiedzy – możesz to zrobić poprzez wypełnienie testów online. Wiele z nich jest dostępnych bezpłatnie, np.:

Dodatkowe materiały

Warto sięgnąć po dodatkowe materiały, których w sieci jest całe mnóstwo. Rób tak gdy jakieś zagadnienie ze Scrum Guide jest dla Ciebie niezrozumiałe, masz wątpliwości czy nawet nie zgadzasz się z jakąś jego częścią. Szczególnie polecamy nasze teksty :), ale warto zajrzeć także na inne blogi, np: 

Ważne by zwłaszcza na początku kariery wybierać sprawdzone źródła jak np. Scrum.org czy blogi praktyków, tak żeby poznać “prawdziwe” podstawy. Jeżeli chodzi o książki to na początek przydadzą się:

  • Scrum – A Pocket Guide autorstwa Gunther Verheyen
  • Succeeding with Agile: Software Development Using Scrum autorstwa Mike’a Cohn’a
  • Tworzenie oprogramowania w 30 dni – pozycja od twórców Scruma: Jeffa i Kena
  • Labirynty Scruma Jacka Wieczorka
  • Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami autorstwa Mariusza Chrapko

Wśród wyróżnionych materiałów przygotowujących do roli Scrum Mastera możemy wymienić: 

Umiejętności miękkie

Czy sama teoretyczna wiedza wystarczy? Z pewnością nie! Bardzo ważne w byciu Scrum Masterem jest umiejętne słuchanie, empatia, umiejętność bycia liderem służebnym, a nie osobą zarządzającą. 

Jeżeli chcesz zacząć swoją podróż w kierunku tej roli skup się na tym jak słuchasz innych (sprawdź nasz artykuł o poziomach słuchania), starając się wyciągnąć z każdej konwersacji możliwe jak najwięcej. Zacznij chodzić na meetupy w swoim mieście i korzystać z networkingu poznając praktyczne przykłady zachowań Scrum Mastera. Możesz udać się również na konferencje, my polecamy np. Agile on the Boat.

Korzystaj z książek o pracy z ludźmi, np.: 

Sprawdź także nasze artykuły:

I tradycyjnie – szukaj odpowiedzi na swoje pytania w sieci, wśród osób doświadczonych, na spotkaniach. Pytaj o konkretne podejścia do sytuacji, konfliktów, pożądane zachowania, rolę SMa w spotykanych przykładach. Takie podejście pomoże Ci zdobywać punkt widzenia osoby wspierającej zespół.

Jak wejść do świata IT?

Tak jak wspomniałam na początku. Nie musisz być techniczną osobą, by być Scrum Masterem, ale nie jest też prawdą, że taka wiedza nie pomaga. Każda znajomość domeny w jakiej porusza się zespół pomaga w jego rozwijaniu. Dlatego, jeśli jesteś nową osobą w branży, zachęcamy Cię do poznawania specyfiki pracy Twojego zespołu. Możesz to robić uważnie ich słuchając, czytając artykuły o podstawach czy też pojawiać się na spotkaniach społeczności, które pokażą Ci z czym mierzą się na co dzień osoby techniczne.

Polecamy Ci także, niezależnie od tego czy coś już o IT wiesz czy dopiero startujesz blog digitallyher.pl – znajdziesz tam szkolenia, artykuły i mnóstwo przydatnych porad dotyczących tej branży. Szczególnie na uwagę zasługuje darmowy newsletter.

Jak znaleźć swoją pierwszą pracę jako Scrum Master?

Jak w każdej innej roli, trzeba jakoś wystartować – nie powiemy Ci do jakich firm uderzyć i gdzie się zgłosić, ale możemy podzielić się praktycznymi poradami z własnego doświadczenia! 

  1. Wysyłaj CV nawet jeśli w ogłoszeniu jest wskazane wymagane doświadczenie w latach w pełnieniu tej roli. Staraj sie, by Twoje CV było “zwinne”, pokaż tam czy w liście motywacyjnym swoją pasję do Scruma!
  2. Poznawaj ludzi – gość na meetupach, konferencjach, sesjach networkingowych, śniadaniach, kawach i innych podobnych. Nawiązuj kontakty i śmiało mów o swoich poszukiwaniach pracy w tej roli. 
  3. Pokazuj zaangażowanie – sama wiedza nie wystarczy, więc podczas spotkań z praktykami pokazuj swoją ciekawość i nie bój się uczyć nowych rzeczy oraz zadawać pytań. Korzystaj z dostępności osób, które mają za sobą tą drogę. 
  4. Próbuj wdrażać Agile w swoją codzienność i obecną pracę, jeśli studiujesz, to poszukaj koła naukowego czy organizacji, która Ci w tym pomoże. Szukaj spotkań z grami, symulacjami itd. Im więcej prób i praktyki, tym lepiej. 
  5. Po rozmowach kwalifikacyjnych pytaj o feedback, warto wiedzieć jakie zdanie o Twoim doświadczeniu ma rozmówca, szczególnie gdy Twoja kandydatura zostanie odrzucona. Pytaj o to, co możesz zrobić, by kolejnym razem dostać tę pracę. 
  6. Nie poddawaj się, szukaj staży, stanowisk pokrewnych i dąż do swojego celu wytrwale. 

Zatem, jak zostać Scrum Masterem?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tych kilku wskazówek jesteś bliżej odpowiedzi na to pytanie. Droga do pracy jako Scrum Master to przede wszystkim nauka i zdobywanie doświadczenia – dążenie do zrozumienia zwinnego środowiska. Sama rola jest bardzo wymagająca, ale tego na etapie teorii nie widać. Cała trudność jest zauważalna dopiero podczas pracy z zespołami, biznesem, technologiami czy organizacją. Dąż wytrwale i nieustannie się ucz! 

PS. Posłuchaj też ciekawego podcastu o tym jak zostać SMem od chłopaków z Porządny Agile


Sprawdź nasze poprzednie wpisy: