Ale jak to? Przecież Sprint Retrospective to jedne z najbardziej oczekiwanych wydarzeń przez każdego Scrum Mastera do poprowadzenia! Można przygotować ciekawą formę dyskusji, zagrać w jakąś grę, przejść przez wszystkie stadia efektywnej retrospektywy i w końcu się “wykazać”. Niekoniecznie. Dla pocieszenia powiem, że też tak postrzegałam to wydarzenie na początku swojej przygody ze Scrumem. Nie dziwi mnie więc fakt, że zdecydowana większość nowicjuszy w butach Scrum Mastera ma podobny tok rozumowania. Niejednokrotnie poświęca niewspółmierną część swojego czasu i zaangażowania w przygotowanie fabuły Sprint Retrospective, zapominając o randze i ważności pozostałych wydarzeń. Chciałabym zatem żebyśmy dziś bliżej przyjrzeli się Sprint Retrospective z perspektywy odpowiedzialności Scrum Mastera i odczarowali trochę jego rolę na tym wydarzeniu.
Sprint Retrospective
Na początku sprawdźmy definicję i cel samego wydarzenia.
“Celem Sprint Retrospective jest planowanie sposobów na podniesienie jakości i efektywności.”
Scrum Guide, 2020
Można więc powiedzieć, że wszystkie akcje podczas tego wydarzenia powinny służyć dokonaniu inspekcji pracy Scrum Teamu, a następnie adaptacji do zauważonych usprawnień.
Idąc dalej, w Przewodniku mamy również jasno zdefiniowane co powinniśmy mieć na początku wydarzenia. Inaczej mówiąc co powinno być naszym wkładem, czyli czymś do czego powinniśmy się odnosić w trakcie spotkania:
“Scrum Team sprawdza, jak przebiegał ostatni Sprint w odniesieniu do osób, interakcji, procesów, narzędzi oraz Definicji Ukończenia.“
Scrum Guide, 2020
Reasumując powyższe, biorąc pod uwagę cały opis wydarzenia w Przewodniku i dodając trochę własnej interpretacji na tzw wejściu mamy więc:
- Jasny i znany wszystkim cel wydarzenia,
- Cały bieżący Sprint – jego przebieg, potencjalne problemy i ich rozwiązania/próby rozwiązań,
- Hipotezy wraz z rezultatami eksperymentów z poprzedniego Sprint Retrospective,
- Narzędzia i metryki,
- Cały Scrum Team, i relacje oraz interakcje w zespole,
- Definicję Ukończenia,
- I wszystko to co Scrum Team uzna za stosowne do przyniesienia na spotkanie, a co może mieć pozytywny impakt na efektywność i jakość.
Co ważne, w Przewodniku po Scrumie przeczytamy: “Sprawdzane elementy często różnią się w zależności od specyfiki pracy.”, więc ostateczna forma i to o czym będziemy rozmawiać może się różnić w każdym zespole, ale z pewnością powinniśmy balansować wokół powyżej listy.
Co ten Scrum Master powinien tam więc robić?
“[Scrum Master] dba o to, aby wszystkie wydarzenia scrumowe się odbywały, były konstruktywne i produktywne oraz by mieściły się w wyznaczonych ramach czasowych.”
Scrum Guide, 2020
Zacytowany fragment Przewodnika po Scrumie powinien być bodźcem do pewnego rodzaju refleksji. Jak zapewne zauważyliście nie ma słowa o tym, że to Scrum Master powinien prowadzić to wydarzenie. Dokładnie tak. Scrum Master nie ma obowiązku prowadzenie, facylitacji czy też przygotowania agendy i przebiegu Sprint Retrospective. Co ważne jednak:
“Scrum Master ponosi odpowiedzialność za efektywność Scrum Teamu. Czyni to poprzez stworzenie mu odpowiednich warunków do poprawy stosowanych przez niego praktyk, zgodnie z regułami Scruma.”
Scrum Guide, 2020
Jeżeli Scrum Team czuje taką potrzebę, możemy i powinniśmy przejąć rolę facylitatora na wydarzeniu. Pamiętajmy jednak, że nasza nieobecność na spotkaniu nie powinna powodować jego anulowania. A raczej wzbudzić w zespole jeszcze większy zew samoorganizacji i ogarnięcia całości we własnym zakresie. To my, jako Scrum Masterzy, ponosimy odpowiedzialność za efektywność zespołu jak i produktywność i konstruktywność wszystkich wydarzeń w Scrumie. Warto więc, a nawet trzeba, nauczyć zespół jak wyciągać z tego wydarzenia, jak i ze wszystkich pozostałych, maksymalną wartość.
Konieczność facylitacji wydarzeń Scrumowych obalałam w artykule poświęconych Faktom i Mitom dla Odpowiedzialności w Scrum Teamie – polecam tam zajrzeć i sprawdzić czy jeszcze któryś z mitów figuruje u Was na liście stałych elementów.
Sprawdź nasze poprzednie wpisy o Sprint Retrospective :